Przeskocz do treści

Historia

Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego

* Rodzinna Parafia *

 

Parafia Miłosierdzia Bożego liczy 893 mieszkańców. Podzielona jest na cztery Kolonie: Syber, Stara Wieś, Przeczna Droga i Sarnie Doły. Jest Parafią młodą (powstała w 2008 r.) typowo rolniczą i bardzo ściśle związaną z Kościołem. W Parafii bardzo prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich (ok. 40 osób), Ochotnicza Straż Pożarna (ok. 35 osób). Wspólnoty działające przy Parafii to: Liturgiczna Służba Ołtarza (20 osób), Schola dziecięco-młodzieżowa (30 osób) w tym chór, 5 Wspólnot Różańca Świętego oraz Rada Parafialna (14 osób).

Została ustanowiona 5 czerwca 2008 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Pierwszym proboszczem został ks. Krzysztof Słomian.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w niewielkiej kaplicy, stanowiącej kaplicę filialną parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu. Świątynia, wybudowana w latach 2002-2007, została pobłogosławiona 27 kwietnia 2008 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Bardzo wymowny jest w ołtarzu głównym Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez artystów - malarzy p. Wywiał z Olkusza, który już działa cuda. Odnotowany jest przypadek pewnej Kobiety z Wolbromia, która twierdzi, że za Jego wstawiennictwem została wyleczona z choroby.

W 2018 roku Parafia  przeżyła 10-lecie powstania i poświęcenie Kościoła, której dokonał Pasterz Diecezji Ks. Bp dr. Grzegorz Kaszak 01.09.2018 r.

W 2023 roku Parafia świętowała 15-lecie istnienia.

 

Dzieła, które powstały przy Parafii.

  • 2011 -  została oddana dzwonnica. Zakupiono i ustawiono figurę świętego Jana Pawła II (dar Straży w Kąpielach) i chrzcielnicę (dar koła Gospodyń Wiejskich)
  • 2012 - położono kostkę wokół Kościoła, założono balustradę na schodach wejściowych do Kościoła
  • 2013 - otynkowano i ocieplono Kościół i Plebanię
  • 2014 -  położono asfalt na parking i wyjazd pod Kościół
  • 2015 - jako potrzeba serca dzieci komunijne i rodzice sprowadzili z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach  relikwiarz I stopnia św. Faustyny Kowalskiej
  • 2016 - zrobiono ołtarze  w kamieniu i całe prezbiterium w kamieniu
  • 2017 - zamontowano witraże do okien dużych w ilości 6-ciu
  • 2018 - pomalowano Kościół
  • 2022 - wybudowano schody wraz z balustradą od dolnego parkingu do kościoła, oraz przeniesiono pomnik św. Jana Pawła na przygotowany plac na skarpie przed kościołem, uporządkowano skarpy i wybudowano nowe schody z granitu do kościoła

Wszystkie prace zostały wykonane dzięki wielkiej życzliwości parafian  i ich ofiarności.